logo
Copyright Qode Interactive 2016. All rights reserved.
نحوه اجرای سوله - سوله سازی|ساخت سوله|سوله سبک
645
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-645,single-format-standard,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

نحوه اجرای سوله

نحوه اجرای سوله

نحوه اجرای سوله

نحوه اجرای سوله ؛ ساخت سوله شامل مراحل مختلفی است که در اینجا به معرفی و توضیح آن ها می پردازیم:

نحوه اجرای سوله مراحلی دارد که در ذیل پس از بررسی های انجام شده به تفصیل آمده است.

  • بازدید از زمین مورد نظر: در اولین مرحله مهندسان به محل پروژه رفته و به بررسی جنس خاک و میزان تراکم آن پرداخته تا براساس آن شروع به طراحی نقشه متناسب با شرایط مورد نظر بنمایند
  • طراحی نقشه: طراحی نقشه های سوله توسط نرم افزارهای پیشرفته مهندسیXSTEEL , ARCHICAD انجام می شود.
  • خرید ورق: کارخانه با توجه به دریافت پیشنهاد ساخت، از قبل اقدام به خرید ورق های مورد نظر می کند
  • ساخت سوله: ورق ها براساس نقشه های طراحی شده برش خورده و سپس بر روی آنها سوراخ کاری انجام می شود و بعد از مراحل جوشکاری صفحات و رنگ کاری دولایه آماده می شوند.
  • آماده سازی محل ساخت سوله: زمین مورد نظر، همزمان با ساخت سوله در کارخانه با طی مراحل خاکبرداری، تراز سازی، آرماتوربندی و بتن ریزی آماده می شود
  • حمل سوله: سوله پیش ساخته توسط تریلی به محل مورد نظر حمل شده و توسط جرثقیل و نیروی انسانی متخصص و با تجربه نصب می گردد

ساخت پوشش سقف سوله

یکی از مهم ترین بخش های سوله سقف آن است که اغلب به شکل شیبدار است و می توان برای ساخت آن از مصالح مختلفی استفاده کنیم که عبارتند از:

  1. ورق آلومینیومی همراه با پشم شیشه
  2. ساندویچ پانل سقفی
  3. ورق های سقفی (استفاده از آن خیلی کاهش یافته است.)

در ساخت ساندویچ پانل ها بین دو ورق لایه فوم تزریق شده و به شکل ساندویچ درآمده است. این روش اصولی ترین روش برای ساخت پوشش سقف است – عایق مناسبی برای سرما، گرما و رطوبت است – در برابر حوادثی مثل زلزله مقاوم است –به علت اینکه در زمان کمتری نصب می گردد هزینه های بهره برداری را کم می کند این پوشش برای سوله های صنعتی و ورزشی و بسیاری از سوله های دیگر استفاده می شود.

دیوار چینی سوله

به دلیل نقش مهمی که دیوارها در مقابله با فشارهای وارده بر عهده دارند دیوارچینی سوله باید به صورت اصولی و براساس استاندارد و با کمترین وزن ممکن انجام شود.

کف سازی سوله

امروزه به دلیل استفاده از ماشین آلات سنگین در سوله ها مسئله کف سازی بسیار مهم است و کف سازی با در نظر گرفتن درزها و بررسی مقاومت کف  انجام می شود.

دیوار چینی سوله, ساخت سقف سوله, سوله فروش, فروش سوله, کف سازی سوله, مراحل اجرای سولهنحوه اجرای سوله

اجزای سوله

اجزای سوله: سوله ها اجزای فلزی با سقفی شیب دار می باشند که دارای اجزای گوناگونی می باشند. محاسباتی که در سوله ها انجام می گردد نیازمند دقتی بالا می باشند چرا که بسیار پر اهمیت و دقیق هستند. از سوله ها در کارخانه ها، مرغداری، کارخانه های تولیدی و… استفاده می شود.

۱٫     قاب های اصلی : قاب های اصلی به تیر ها و ستون های سوله گفته می شود که به تیر های موجود رفتر نیز می گویند. ستون ها و تیر ها به صورتی ساخته می شوند که با توجه کاربرد و مقطعی که دارا هستند برش داده می شوند. پس از برش به یکدیگر جوش داده می شوند. ستون های قاب اصلی از ناحیه ی پایین به ستون ها و از ناحیه ی بالایی به رفتر ها جوش خورده می شوند امروزه این اتصالات فلنجی است.

۲٫     وال پست: وال پست ها اجزایی هستند که به عنوان ستونی در ابتدا و انتهای سوله متصل می شوند. این اتصالات در واقع به خاطر کاهش سطح بادگیر ستون های اصلی و برای ایجاد پست بند جهت دیوار ها به کار برده می شوند. وال پست ها به ستون های فرعی نیز معروف می باشند. وال پست ها به عنوان پایه برای در های بزرگ نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

نحوه اجرای سوله

۳٫     استرات: این جزء به صورت اجزای افقی می باشد که کار آنها اتصال دو قاب متوالی به صورت متوالی به یکدیگر می باشند. استرات ها از قوطی تشکیل می شود. کاربرد آنها اتصال قاب ها به یکدیگر و انتقال نیرو از یک قاب به قاب دیگر است.

۴٫     مهاربند: مهاربند ها اجزایی هستند که برای تقویت سختی لوله ها در جهات افقی و عمودی به یکدیگر متصل می شوند. مهاربند ها دارای دو نوع سقفی می باشند که برای فشار ها  و کشش ها طراحی و ایجاد می شوند.

۵٫     لاپه: لاپه ها دارای دو نوع سقفی و دیواری می باشند که نوع دیواری آنها پر کاربرد ترند. این اجزا برای پوشش سقف و دیوار ها به کار میروند.

اجزای سوله دیگر سوله :

اجزای دیگر سوله شامل سینه بند، جرثقیل و می باشند که برای موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

اجزای تشکیل دهنده ی سوله, اجزای سوله, استرات, جرثقیل, سقفی و دیواری, سینه بند, قاب های اصلی, کارخانه ها، مرغداری، کارخانه های تولیدی, لاپه, مهاربند, وال پست

سوله های استاندارد : نقشه های سوله پس از طراحی به سازندگان  تحویل داده می شود و دستور ساخت صادر می شود . طراحی سوله ها به این ترتیب است که باید تماما توسط مهندسان کاردان و نرم افزارهای طراحی سوله که با علم روز دنیا عجین شده اند صورت گیرد , سوله های استاندارد طراحی های اصولی و استانداردی هم دارند در این میان باید به جزئیات ساخت سازه دقت نمود .

ابعاد سوله استاندارد :

در ساخت سوله های استاندارد باید به ابعاد آن توجه نمود .

طول سوله :

هر سوله با توجه به کاربریش طول و به طور کلی ابعاد مخصوص به خود را دارد اما به طور معمول طول سوله های استاندارد حداکثر ۹۰ متر است و فاصله بین ستون ها ۶ الی ۹ متر است .

عرض سوله :

دهانه سوله ها معمولا بین ۲۰ الی ۳۵ متر می باشد اما استفاده از سوله های با دهانه بزرگ بیش تر کاربردی و متداول است .

ارتفاع سوله :

یکی دیگر از پارامترهای ابعادی ارتفاع آن است معمولا سوله هایی با ارتفاع بلندتر بیش تر مورد استفاده قرار می گیرند اما ارتفاع استاندارد سوله ها ۴ الی ۲۵ متر است .

شیب سوله :

دهانه سوله با شیب سوله رابطه عکس دارد هرچه دهانه بیش تر باشد شیب سازه کم تر خواهد بود اما به طور معمول بین ۱۰% الی ۳۰% است .

ساخت سوله های استاندارد :

ساخت این نوع سوله ها نیز مانند سایر سوله هاست با این تفاوت که در ساخت این سوله ها یکسری استانداردها و قوانین خاصی رعایت شود مثلا همین ابعاد سوله ها که طول و عرض و ارتفاعشان باید در محدوده ی خاصی باشد .

ساخت این سوله ها نیز توسط مهندسین سازه صورت می گیرد که امری تخصصی و حساس به شمار می رود . از سوله های استاندارد می تواند در مواردی چون سوله های صنعتی , سوله های نمایشگاهی , سوله های نظامی و .. استفاده نمود .

بدون نظر

ارسال دیدگاه